Aktualności

Chcesz, żeby śmieci wokół ciebie było mniej? Zapisz się na warsztaty i zacznij zmianę od siebie

Sierpień 27, 2019

Ruszył cykl darmowych warsztatów dla mieszkańców Katowic. Dowiedzcie się, co zrobić, żeby żyć w sposób bardziej przyjazny środowisku.

Działamy zgodnie z zasadą Mahatmy Gandhiego: „Bądź zmianą, którą chcesz ujrzeć w świecie”. Przemiany w naszym otoczeniu najlepiej zacząć od samego siebie i od własnego domu – mówi Olaf Józefoski, prezes Stowarzyszenia Wolnej Herbaty, które we współpracy z Urzędem Miasta w Katowicach rusza z cyklem warsztatów ekologicznych dla mieszkańców. Chodzi o pokazanie, jakie zmiany możemy wprowadzić w swoich domach, żeby stały się bardziej przyjazne środowisku i bliższe duchowi gospodarki o obiegu zamkniętym.

Gospodarka o obiegu zamkniętym to wyzwanie, z którym musimy się zmierzyć. Zdajemy sobie sprawę, jak duże znaczenia ma edukacja i jak wiele zależy od konsumentów. A zadaniem samorządu jest m.in. podnoszenie świadomości ekologicznej mieszańców – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. Katowice aplikują też w tym roku o tytuł Zielonej Stolicy Europy, a warsztaty znakomicie wpisują się w tę ideę.

Przypomnijmy, że w tym roku Urząd Miasta wspólnie z Katowickimi Wodociągami zainaugurował już m.in. kampanię promującą picie wody z kranu Kranówka katowicka – szluknij sie z kokotka, a co za tym idzie ograniczania ilości plastikowych odpadów. Wiosną mieszkańcy wzięli też udział w drugiej edycji akcji SprzątaMy Dzielnice, podczas której wspólnie z wolontariuszami sprzątali tereny zielone i zebrali 15 kontenerów śmieci! To m.in. takie akcje uświadamiają skalę problemu.

Według badań specjalistów z Uniwersytetu w Bergen w Norwegii używane przez nas w domach środki czystości mogą być dla nas równie zgubne jak palenie 20 papierosów dziennie. Marnujemy też jedzenie. – Według raportu Banków Żywności co roku w Polsce marnujemy go ok. 9 mln ton – mówi Olaf Józefoski. – W przeliczeniu na każdego Polaka daje to 235 kg jedzenia, które trafia na wysypisko śmieci. W efekcie rodzi się problem zmarnowanych zasobów oraz przyśpieszenia efektu cieplarnianego. Z powodu wyrzucania żywności na świecie do atmosfery trafia 3,3 miliarda ton gazów cieplarnianych, to tyle ile rocznie produkuje cały przemysł w Unii Europejskiej – dodaje.

Olaf Józefoski podczas akcji „SprzątaMy Dzielnice” w dzielnicy Koszutka, wraz z jedną uczestniczek. Fot. Stowarzyszenie Wolnej Herbaty

Stowarzyszenie Wolnej Herbaty pokaże m.in. jak właściwie przechowywać jedzenie, żeby dłużej zachowało świeżość. Uczestnicy warsztatów „Dom bez marnowania żywności” przygotują wspólnie kilka małych dań z produktów, które często pozostają w naszych domach jako resztki i mogą wylądować w koszu. „Dom bez chemii” to z kolei okazja, by  tworzyć własne, naturalne środki czystości i środki higieny osobistej, a także dowiedzieć się, na które substancje występujące w sklepowych środkach należy uważać. Spotkanie „Dom Zero Waste” naświetli temat bezodpadowego stylu życia i upcyklingu – będzie również okazją do nadania drugiego życia starym przedmiotom i wykonania z nich nowych, użytecznych rzeczy. Serię spotkań zamknie „Nasz dom – nasza planeta”, gdzie poruszony zostanie temat aktualnych zagrożeń środowiska; ostatnie spotkanie również będzie połączone z ciekawymi warsztatami.

Stowarzyszenie Wolnej Herbaty od dwóch lat działa na rzecz środowiska oraz edukacji ekologicznej mieszkańców Katowic. Tylko w tym roku podczas projektu SprzątaMy Dzielnice II, współorganizowanego przez Stowarzyszenie oraz Urząd Miasta, udało się zebrać 972 worki odpadów z terenów zielonych w Katowicach, w tym 322 worki z plastikiem, który trafił do recyklingu! Stowarzyszenie przeprowadziło również kilkanaście warsztatów, pokazując mieszkańcom Katowic jak przygotować proste środki czystości i higieny osobistej z naturalnych lub dostępnych w każdym domu składników. Również dzięki nim mieszkańcy mogli już kilka razy skorzystać z „Kawiarenki naprawczej”, gdzie rzemieślnicy za darmo naprawiają rzeczy domowego użytku i udzielają eksperckich porad.

Zapisy (ilość miejsc jest ograniczona):  monika@wolnaherbata.pl 

Terminy warsztatów:

23 sierpnia 2019, godzina 18:00 – Dom bez chemii

30 sierpnia 2019, godzina 18:00 – Dom Zero Waste

6 września 2019, godzina 18:00 – Dom bez marnowania żywności

13 września 2019, godzina 18:00 – Dom z kompostownikiem

20 września 2019, godzina 18:00 – Nasz dom – nasza planeta

Wszystkie wydarzenia odbędą się w Centrum Organizacji Pozarządowych (ul. Kopernika 14, Katowice).

Więcej o wydarzeniach tutajhttps://www.facebook.com/wolnaherbata/