Aktualności

Blisko 200 opon oddali mieszkańcy podczas drugiej edycji akcji „Nie siej śmieci, posiej łąkę!”

Lipiec 13, 2022

Kolejna edycja naszej akcji ,,Nie siej śmieci, posiej łąkę” cieszyła się dużym zainteresowaniem. Mieszkańcy oddali łącznie 193 sztuki opon, które ważyły aż 1520 kg. 

Akcja ,,Nie siej śmieci, posiej łąkę” to wspólny projekt Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej z Katowic oraz Urzędu Miasta Katowice (część projektu KATOobywatel). Ma na celu zachęcić mieszkańców do odpowiedniej utylizacji zużytych opon, które stanowią odpad niebezpieczny dla środowiska. Nie można ich zaliczyć do odpadów wielkogabarytowych, ponieważ składają się z wielu warstw, które trzeba odpowiednio zabezpieczyć. Ponadto ich recykling jest objęty szczególnymi wymogami – 75 proc. powinno zostać poddane jakiejkolwiek formie recyklingu, z czego minimum 15 proc. ma stanowić odzysk materiałów. Dlatego warto je oddać do Gminnych Punktów Zbiórki Odpadów, których w Katowicach są 4, aby ich pracownicy mogli odpowiednio się nimi zająć. 

Do GPZO przy ul. Milowickiej 7A w ciągu 5 godzin trwania akcji mieszkańcy przywieźli łącznie 193 sztuki opon samochodowych, co daje średnio ponad 38 sztuk na godzinę, albo mniej więcej 1 oponę na 1,5 min.

Mieszkańcy przynosili do punktu opony, chcąc je odpowiednio zutylizować, aby nie szkodziły środowisku. Co ważne, opony można przynosić do GPZO przez cały rok. Sobotnia akcja miała jedynie o tym przypomnieć przy okazji służąc planecie – nasiona łąk kwietnych można posiać w ogródku lub w doniczce na balkonie. Mieszanka przygotowana przez Fundację Łąka to kwiaty wytrzymałe i szybko zakwitające – w tym roku były to m.in. lwia paszcza, ubiorek, smagliczka czy eszolcja. Po posianiu już po ok. 6-8 tygodniach zakwitną. Podczas akcji mieszkańcy odebrali w sumie 153 torebki nasion i 56 worków kompostu, który powstaje w MPGK z zielonych odpadów. 

Cieszy nas to, że katowiczanie tak chętnie biorą udział w naszej akcji. Dzięki temu do środowiska, jako odpad, trafia mniej opon, ponieważ mieszkańcy dostają informację, co z nimi zrobić teraz, a także w przyszłości – że są odpowiednie miejsca, które bezpłatnie przyjmują opony. Dodatkowym zyskiem są łąki kwietne, które w efekcie mogą zostać wysiane – podsumowuje akcję Damian Stępień, dyrektor ds. administracyjno-eksploatacyjnych w MPGK Katowice. 

Opony, a także inne problematyczne i wielkogabarytowe odpady, można przez cały rok przywozić do GPZO, które mieszczą się w Katowicach przy ul. Milowickiej 7A, Obroki 140, Zapousta 70 i Bankowej 10.